THY’den 2023 yılında dev kar: Yüzde 224 arttırdı

Şirketin toplam varlıkları 1 trilyon lirayı (35,7 milyar dolar) aşarken, 2023’te Türkiye’ye kazandırdığı ihracat geliri 16,3 milyar dolar, döviz katkısı ise 8,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

THY’DEN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI

THY’nin yolcu ve kargo hizmetlerindeki artışlar, şirketin sektördeki lider konumunu pekiştiriyor. İç hatlarda yolcu kapasitesi yüzde 23,5, yolcu sayısı ise yüzde 19 artışla 30 milyonun üzerine çıktı. Dış hatlarda kapasite artışı yüzde 16’ya ulaşırken, yolcu sayısı yüzde 14 artışla 53 milyona yükseldi. Özellikle Avrupa’daki Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerdeki yolcu sayısı artışı yüzde 20’yi aştı.

THY’NİN ULUSLARARASI BAŞARISI

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre, THY, Kovid-19 öncesi döneme kıyasla küresel dış hat yolcu kapasitesinde yüzde 27 artışla sektörün önde gelen hava yollarından biri olmaya devam ediyor. Bu başarı, İstanbul Havalimanı’nın da Avrupa’nın en çok uçuş sunan havalimanı haline gelmesine katkıda bulundu.

THY’NİN KARGO HİZMETLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ

THY, 24 kargo uçağı ve 416 yolcu uçağıyla 133 ülkedeki 364 noktada sunduğu hava kargo hizmetleriyle, geçen yıl taşıdığı ücretli kargo miktarını yüzde 16 artırdı. Turkish Cargo, IATA verilerine göre 2023’te dünyanın en büyük 4. hava kargo taşıyıcısı oldu.

SOSYAL SORUMLULUK VE ULUSLARARASI ÖDÜLLER

Türkiye’nin milli bayrak taşıyıcısı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününden itibaren bölgeye desteklerini aralıksız sürdürdü. Ayrıca, THY 2023 yılında APEX ve Skytrax gibi kuruluşlardan önemli ödüller almayı sürdürdü.

Türk Hava Yolları, modern filosu, geniş uçuş ağı ve üstün hizmet anlayışıyla, 2023 mali yılında elde ettiği başarılarla, sürdürülebilir büyümesine ve Türkiye’nin kalkınma hedeflerine katkısını artırarak devam ettirmeyi hedefliyor. THY, 2033’te 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı ve gelirini 50 milyar dolar, yolcu sayısını ise 170 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyor, bu da şirketin geleceğe yönelik büyük hedeflerini ve sektördeki liderliğini pekiştiren bir vizyon olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x