Papaz Aleksandır Çıkırık, ölüm yıldönümünde ayinle anıldı

Edirne’nin Barutluk Mahallesi’ndeki tarihi Bulgar Ortodoks Sveti Georgi Kilisesi’nin papazı Aleksandır Çıkırık, 17 Mart 2023’te evinde fenalaştı. Çağırılan ambulansla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan, yapılan muayenesinde kalp krizi geçirdiği belirlenen Çıkırık, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Çıkırık, ölümünün ardından, vasiyeti üzerine kilise bahçesinde toprağa verildi.

GÖREV YAPTIĞI KİLİSEDE ANILDI

Evli ve 2 çocuk babası Çıkırık için 21 yıl görev yaptığı Sveti Georgi Kilisesi’nde anma töreni yapıldı. Törene Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova, Edirne Valisi Yunus Sezer, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Çolakov, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Vassil Valchev, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük ile Türk ve Bulgar diplomatların yanı sıra Bulgaristan’dan gelen çok sayıda davetli katıldı. Anma töreni kapsamında ilk olarak Sveti Georgi Kilisesi’nde ayin düzenlendi.

‘TÜRK VE BULGAR VATANDAŞLAR ARASINDA HOŞGÖRÜ KÖPRÜSÜ KURDU’

Kilise’deki ayinin ardından kilise bahçesinde papaz Çıkırık’ın mezarında, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Edirne Belediye Başkanlığı, Bulgaristan Trakya Dernekler Birliği, Trakya Bilim Enstitüsü ve Bulgaristan Ortodoks Kiliseleri Vakfı iş birliğinde yapılan kabartmalı anıtın açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, Çıkırık’ın Türk ve Bulgar vatandaşları arasında eşsiz bir hoşgörü köprüsü kurduğunu söyledi.

Sezer, “Aleksandır’ın eşi ve çocuklarına taziyelerimizi iletiyoruz. Hem Bulgaristan Cumhuriyeti’ne hem de Edirne’de bulunan vatandaşlarımıza bir kez daha baş sağlığı diliyoruz. Aleksandır arkasında çok büyük bir miras bırakarak gitmiş durumda. Ben buraya atandıktan beri arkasından hep güzel sözler duyuyorum. Bulgar vatandaşlarıyla Türk vatandaşları arasında kurduğu eşsiz bir köprü, eşsiz bir hoşgörü ile birlikte kendisini her yerde hem Bulgar hem de Türk vatandaşı olarak söylemesi arkasında hoş bir seda bırakmıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x